Egyéni TSMT® terápia
![](https://5ba54e465a.cbaul-cdnwnd.com/05bf93f7272d470efc0095a396dd702c/200000088-a5871a5873/fejleszt%C3%A9s%20k%C3%B6zben-6.png?ph=5ba54e465a)
Mi is az a TSMT®?
Tervezett, mert egyedileg tervezett minden gyermekre, a vizsgálati eredmények alapján.
Szenzo, mert a szenzoros
rendszerekhez, vagyis az érzékszerveinkhez és azok működéséhez kapcsolódik,
azokra van hatással. Ez az input/bemeneti oldal.
Motoros, más szóval mozgásos, mert a mozgáson keresztül hatunk az idegrendszer érésére. Ez az output/kimeneti oldal.
Tréning, mert edzéselméleti alapokra épül (fokozódó terhelés, rendszeresség…), és a torna felfogható egy speciális edzésnek is.
A TSMT célja
Az idegrendszeri (organikus) éretlenség következtében kialakult tünetek (lásd a kezdőlapon táblázat) csökkentése, a saját élmények, mozgások átélésének elősegítése, különböző helyzetekre adott megfelelő motoros reakciók kialakítása, a kéreg alatti szabályozás javítása és az érési folyamatok beindítása által. Ehhez sokrétű és gazdag feladat-, és eszköztárt használ a terapeuta.
Az egyéni TSMT® terápia
Az egyéni TSMT terápiát azoknak a gyermekeknek javasoljuk, akik mozgás-, beszéd-, vagy értelmi fejlődésükben, figyelmi funkcióiban, aktivitásuk szintjében az átlagostól jelentősen eltérnek. Ennek mértékét a LongiKid vizsgálattal mért eredmények alapján tudja megállapítani a fejlesztő szakember, és ha indokolt, egyéni tréning megírását kezdeményezi.
Fontos ezt szem előtt tartani, hiszen akkor tud csak jól beilleszkedni a közösségbe (család, bölcsőde, óvoda, iskola), játszótéri helyzetekbe, ha az életkorában elvárt szinten teljesít: érdeklődik a környezete iránt; meg tudja figyelni és megérteni azt; ki tudja fejezni magát; magabiztosan mozog; képes együtt lenni másokkal. Amennyiben nehézségei vannak ezeken a területeken, segíthet a TSMT terápia.
A tornasor általában 16-22 feladatból áll, egy tréning 2 hónapra íródik. Az egyes gyakorlatok sorrendje, ismétlés száma, a tréning heti ismétlődése fontos jellemzői a TSMT terápiának, és kiemelt jelentősége van, hogy ezeket a gyakorláskor betartsa a család. A szülők fontos részei a terápiás folyamatnak, a fejlesztő szakember számít az ő közreműködésükre. Az eredményeket közösen érik el, mivel a szülők az otthoni tornához a fejlesztő szakembert pótolják azzal, hogy a gyermekkel a meghatározott instrukciók szerint csinálják a feladatokat szerető, de határozott légkörben.
A kijelölt mondókákat, verseket, számolásokat is használnunk kell, hogy az általuk adott ritmus is segítse a fejlődést. A terápiában használt eszközök szükségesek ahhoz, hogy a gyermeket megfelelő inger helyzetekbe lehessen hozni, ezzel a legjobban fejlődjön. Az eszközök méretei meghatározottak. Az egyszerűtől a bonyolultabb felé haladunk a feladatok rendszerében, az egyes részek egymásra épülnek, mindennek megvan a helye és a jelentősége. Semmi nem átugorható, semmi nem változtatható meg, ha valahol elakadás látszik, kérem konzultáljanak velem!
Mennyi ideig tart a TSMT® I terápia?
A TSMT I terápia életkortól és együttműködéstől függően alkalmanként 20 perctől (3 hónapos és 12 éves kor között) 90 percig tart. Az ismétlések előrehaladtával egy időben csökken a tornasor elvégzésének ideje, ám bizonyos életkor után 30 percnél kevesebb idő hatástalan az idegrendszeri struktúrák hatékony átformálására.
A TSMT I terápia jellemzően legalább fél évig tart, ezután visszamérés következik, ami meghatározza a további terápiás célkitűzéseket.
Amennyiben a gyermek életkori elmaradása a kontrollvizsgálat után 3 hónapnál kevesebbet mutat, vagy tünetei csökkentek, vagy teljesen eltűntek, a terápia abbahagyható, vagy más fejlesztéssel (logopédia, gyógypedagógiai fejlesztés, drámapedagógia, alapozó terápia, csoportos TSMT terápia stb) kiváltható.